تناسب اندام و تغذیه

6 مورد از مضرات ورزش بدنسازی !

۱. شکستگی تنشی استخوان

شکستگی تنشی استخوان به صورت یک ترک کوچک در استخوان ظاهر می شود. شروع یک برنامه تمرینی بسیار شدید و سریع، همراه با وزنه زدن بیشتر از آنچه می توانید تحمل کنید، می تواند باعث این آسیب اسکلتی شود و یکی از مضرات بدنسازی به شمار می رود.

همچنین وزنه های سنگین و تکرارهای زیاد در تمرینات قدرتی می تواند باعث شکستگی تنشی شود. برای جلوگیری از شکستگی های ناشی از تنش در زمان عضله سازی، باید شدت تمرینات را به تدریج افزایش دهید و قبل از تمرین به خوبی گرم کنید.

۲. درد عضلات

از دیگر معایب بالقوه بدنسازی می توان به دردهای عضلانی ناشی از فعالیت های مورد نیاز برای ساخت توده عضلانی اشاره کرد. اصطلاحا می گویند که بدون درد کشیدن عضله ای ساخته نخواهد شد، اما استفاده بیش از حد از عضلات در حین تمرینات قدرتی منجر به درجات متفاوتی از درد می شود که ممکن است چند روز ادامه داشته باشند.

بلند کردن وزن زیاد یا حرکت غیر معمول در تلاش برای ساختن عضلات می تواند منجر به پارگی ماهیچه ها و همچنین آسیب به رباط ها و تاندون ها و بافت نرم اطراف آن ها شود.

۳. دیسمورفی عضلانی یا بدشکلی عضلات

بدنسازی و تلاش برای ایجاد توده عضلانی ممکن است منجر به دیمورفی عضلانی شود. این اختلال زمانی رخ می دهد که فرد برای عضله سازی بهتر دچار افراط می شود. در حالی که این تمایل به عضله سازی در ابتدای کار می تواند انگیزه ایجاد می کند، اما در صورت افراط در آن می تواند عضلات شما را از شکل طبیعی و زیبا خارج کند.

۴. از دست دادن زمان

تبدیل شدن به یک ورزشکار ستاره نیاز به تمرین بسیار زیادی دارد که زمان زیادی می برد. بدنسازان نخبه تقریبا بین ۲۵ تا ۴۵ ساعت در هفته تمرین می کنند. در حالی که می توانند این زمان را با دوستان خود بگذرانند، تحصیل کنند، بخوابند، به مسافرت بروند و به کارهای مختلف دیگری بپردازند. علاوه بر این، زمان زیادی که برای تمرین صرف می شود می تواند باعث خستگی ورزشکاران شود. این خستگی ممکن است باعث کاهش توانایی ورزشکاران در لذت بردن از زمان استراحت شود.

۵. مشکلات اجتماعی

انجام تمرین منظم و حرفه ای مستلزم آمادگی جسمانی قوی و بدن سالم است که تغذیه نقش مهمی در آن دارد. حفظ رژیم غذایی مناسب می تواند مجموعه ای از فعالیت های اجتماعی محبوب فرد را تحت تاثیر قرار دهد. ورزشکاران ممکن است نتوانند شب قبل از بازی با دوستان تنقلات بخورند. ورزشکاران برای داشتن حداکثر عملکرد به استراحت زیاد و رژیم غذایی سالم نیاز دارند و این بدان معناست که آن ها ممکن است مجبور شوند از مهمانی های شبانه خودداری کرده و از جلساتی که صرف خوردن کیک یا کلوچه می شوند خودداری کنند.

۶. مشکلات مالی بدنسازی

ورزشکار بودن حتی در پایین ترین سطوح نیز هزینه دارد. ورزشکاران و در مواردی، والدین آن ها از پرداخت هزینه برای درس گرفته تا سرمایه گذاری در لوازم، می توانند هزینه های بسیاری را در سال متحمل شوند. بدنسازی مبتدی را به ندرت می توان رایگان انجام داد و این بدان معناست که هزینه بالایی برای آن که به یک حرفه ای تبدیل شوید لازم است.