اخبار, تناسب اندام و تغذیه, مقالات

اثر مکمل های ورزشی بر سلامت ورزشکاران

مکمل‌‌های ورزشی از جمله محصولات مورد علاقه ورزشکاران هستند که برای افزایش توان بدن و عضله سازی بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند. هر مکمل دارای ترکیبات منحصربفردی است و شما پس از شناسایی کمبودهای موجود در برنامه غذایی خود، باید گزینه مناسبی را انتخاب کنید. در صورتی که مکمل طبق دوز توصیه شده توسط پزشک، مصرف شود مشکلی به وجود نمی‌آید اما در صورت زیاده روی مشکلات متعددی برای سلامتی بدن ایجاد می‌گردد.

مکمل ورزشی چیست؟

مکمل‌ ورزشی کنسانتره‌ای از مواد مغذی، ویتامین‌ ها و مواد معدنی و … بوده و به سلامت بدن ورزشکاران کمک می‌کند. یکی از اهداف استفاده از مکمل ورزشی کمبودهای نیازهای تغذیه‌ای بدن است. هر کدام از ما به اندازه مشخصی از مواد مغذی نیاز داریم که با پیروی از یک رژیم غذایی سالم به آن دست خواهیم یافت اما با وجود فست فود و غذاهای ناسالم امروزی، رسیدن به این هدف دشوار است؛ در نتیجه ورزشکاران از مکمل‌های ورزشی مصرف می‌کنند تا کمبودهای بدن جبران شود.

مکمل ورزشی جایگزین وعده‌های غذایی نمی‌شود، بلکه تنها به عنوان یک محصول جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار آن باید تمرینات ورزشی را به صورت منظم دنبال کرد تا بهترین نتیجه را بگیرید. ورزشکارانی که تمرینات استقامتی و طولانی مدت انجام می‌دهند، تقاضای بدنی بالاتری نسبت به سایر افراد دارند، بنابراین استفاده از این مکمل‌ها را در نظر می‌گیرند.

اثرات مکمل‌ها بر سلامت بدن

مکمل بدنسازی برای هر کسی قابل استفاده است اما همانطور که قبلا ذکر شد، نباید جایگزین غذاهای معمولی یا رژیم‌های غذایی سالم و متعادل شوند. هدف استفاده از مکمل، تکمیل و بهبود رژیم غذایی معمول است. اکثر این مکمل‌ها کاملا طبیعی بوده و مشکل سلامتی جدی برای بدن ایجاد نمی‌کنند. در برخی شرایط به دلیل مصرف بیش از حد یا واکنش بدن ممکن است اثر منفی مکمل‌ها بر سلامت بدن خود را نشان دهند.

  • زیاده روی استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین محلول در چربی گاهی اوقات می‌تواند باعث مسمومیت شود. این ویتامین‌ها همراه با چربی جذب می‌شوند و اگر در مصرف آن‌ها زیاده روی کنید، دچار مسمومیت خواهید شد.
  • برخی از مکمل‌های کربوهیدرات یا پروتئینی می‌تواند باعث بروز علائمی نظیر درد، جوش و اسهال شود. البته این علائم در صورتی خود را نشان خواهد داد که در مصرف این مکمل‌ها زیاده روی کنید. برای خرید کربوهیدرات اصل حتما به فروشگاه ها و داروخانه های معتبر مراجعه کنید.
  • به دلیل محبوبیت مکمل‌های ورزشی، متاسفانه نمونه‌های تقلبی آن هم به بازار عرضه شده است که مصرف آن‌ها به سلامتی آسیب زیادی می‌رساند. برای جلوگیری از این اتفاق، حتما خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید تا خیالتان بابت اصل بودن مکمل راحت باشد.

برای کنترل خطرات ناشی از مصرف مکمل‌های ورزشی می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

  • سعی کنید تا حد امکان به برنامه غذایی سالم و کاملی پایبند باشید تا نیازی به مصرف مکمل‌های ورزشی پیدا نکنید.
  • حتما قبل از مصرف مکمل ورزشی به یک پزشک مراجعه کرده و شرایط خود را توضیح دهید. پزشک با توجه به سن و شرایط بدنی، به شما خواهد گرفت که چه مکملی و در چه دوزی به نیازهای بدن پاسخ می‌دهد.
  • حتما در مورد مکمل پیشنهاد شده تحقیق کنید. صرفا پیشنهاد یک ورزشکار یا همکار نمی‌تواند مبنای تصمیم گیری برای خرید مکمل باشد. ابتدا تحقیقات کافی در اینترنت انجام داده و پس از کسب اطمینان، مکمل مورد نظر خود را سفارش دهید.

محبوب ‌ترین مکمل‌های ورزشی

انواع مختلفی از مکمل‌ها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما محبوب‌ترین مکمل‌ها بین ورزشکاران عبارتند از:

BCAA ها

این مکمل از سه اسید آمینه ضروری لوسین، والین و ایزولوسین تشکیل شده است. مکمل حاوی آمینواسیدها به کاهش آسیب‌های وارد شده به فیبرهای عضلانی در طول تمرینات شدید ورزشی، کمک می‌کند؛ همچنین باعث کاهش خستگی و بهبودی می‌شود. برای اثر بخشی بهتر باید 15 یا 30 دقیقه قبل از تمرین و 45 دقیقه بعد از فعالیت بدنی مصرف شود، با دوز 10 تا 15 گرم در روز.

کراتین

مکمل کراتین دارای اثرات مفید برای افرادی است که ورزش‌های قدرتی یا سرعتی انجام می‌دهند. هدف کراتین افزایش توده عضلانی و قدرت فرد در حین انجام تمرینات سخت ورزشی است. همچنین به رشد، نگهداری و ریکاوری عضلات کمک می‌کند. دوز مناسب این مکمل 2 تا 5 گرم در روز بوده و بهتر است 15-30 دقیقه قبل از تمرین و 45 دقیقه بعد از تمرین مصرف شود.

مکمل پروتئین وی

محبوب‌ترین مکمل بین ورزشکاران، مکمل پروتئین وی است که از شیر بدست آمده و سرعت جذب بالایی دارد. این مکمل توسط ورزشکارانی استفاده می‌شود که دوست دارند در کمترین زمان ممکن، به بدنی عضلانی دست پیدا کنند. برای مقایسه قیمت پروتئین وی می توانید به داروخانه های انلاین مانند داروبیار، داروکده و … مراجعه کنید.

نکته پایانی:

حتما برای خرید انواع مکمل ورزشی فروشگاه های معتبر را انتخاب نمایید و در هنگام خرید از اصالت کالا، تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصول اطمینان حاصل فرمایید.