بزرگترین حراج سال آریافیت شروع شد!

 

0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

شکارچی لحظه باش و با تخفیف بالا لباس ورزشی مد نظرتو سفارش بده!

حراج بلک فرایدی از 1 تا 7 آذر

بلک فرایدی یا جمعه سیاه

جمعه سیاه یا همان black Friday به روز بعد از تعطیلات شکرگزاری در کشورهایی مثل آمریکا گفته می‌شود که از قدیم و به طور سنتی، جزو تعطیلات بسیاری از شرکت‌ها بوده و هست، اما آن چیزی که این جمعه را متفاوت و تبدیل به بلک فرایدی می‌کند، خرید و فروش‌های بزرگ در این روز است. در این جمعه هیجان انگیز، فروشگاه‌های مختلف عمدتا بزرگ و زنجیره‌ای، محصولات خود را با تخفیفات بزرگ عرضه می‌کنند؛ تخفیفاتی که منجر به حجم بالای معاملات و خرید و فروش (  black friday deals) در یک روز می‌شوند. به طور قاطعانه نمی‌توان گفت که فلسفه بلک فرایدی چیست ، اما بسیاری افراد آن را ایجاد امکان خرید برای تمامی اقشار پیش از عید کریسمس می‌دانند. در ادامه بیشتر با بلک فرایدی از جمله بلک فرایدی آریافیت آشنا خواهید شد.

حراج بلک فرایدی چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که معنی کلمه بلک فرایدی چیست ؛ ترجمه لغت به لغت این عبارت، همان جمعه سیاه می‌شود، اما همان طور که در بالا خواندید، اشاره به یک روز هیجان انگیز برای خرید و فروش دارد، چه برای مشتریان و چه برای فروشندگان؛ چون مشتریان می‌توانند با قیمتی بسیار پایین‌تر به کالاهای دلخواه خود برسند و از سوی دیگر، تولیدکنندگان کالا و صاحبان فروشگاه‌ها نیز این فرصت را دارند که فروش بالایی را در یک روز تجربه کنند.
•    تخفيفات بلک فرایدی (  black friday sale) بسته به نوع محصول متفاوت است و گاهی تا 90 درصد هم می‌رسد! آنچه تخفیف بلک فرایدی را برای اغلب مردم جذاب می‌کند، گستردگی محصولات تخفیف خورده است؛ اغلب فروشگاه‌ها تخفیف‌های بزرگی را برای وسایل الکترونیکی، انواع پوشاک، اکسسوری، لوازم تحریر، اسباب بازی‌ها و … در نظر می‌گیرند؛ بنابراین کالاهایی که به طور معمول وارد حراج نمی‌شوند، هم تخفیف می‌خورند.
•    در سال‌های اخیر و با رشد چشمگیر فروش آنلاین، سایت های حراج بلک فرایدی هم پا به پای فروشگاه‌های کوچک و بزرگ در این روز مشارکت می‌کنند. پیش از شروع تاریخ حراج بلک فرایدی می‌توان شاهد تبلیغات ویژه فروشگاه‌ها چه  به صورت آنلاین و چه درون فروشگاهی بود.
•    در خرید حضوری، بلک فرایدی ساعت کار فروشگاه‌ها را به هم می‌زند و بسیاری از فروشگاه خیلی زودتر از ساعت کاری معمول خود و قبل از سحر در روز جمعه سیاه درهای خود را به روی مشتریان باز می‌کنند. برای عقب نماندن از رقابت، برخی از فروشگاه‌ها تا آنجا پیش رفته‌اند که فعالیت‌های خود را در تعطیلات شکرگزاری هم ادامه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر شروع به ارائه فرصت‌های خرید زودتر در ماه نوامبر می‌کنند.
•    مشتاقان واقعی خرید در حراج بلک فرایدی مشخص می‌شوند؛ افرادی که از شب قبل در خیابان کمپ می‌زنند تا در ابتدای صف فروشگاه مورد علاقه خود قرار بگیرند. جدی‌ترها  به طور کامل از شام روز شکرگزاری صرف نظر می‌کنند و برای روزها یا حتی هفته‌ها در پارکینگ‌ها کمپ می‌زنند تا خریدهای خوبی را  انجام دهند.
•    معمولاً تاریخ بلک فرایدی (black friday date  ) از اولین جمعه بعد از عید شکرگزاری تا یکشنبه ادامه دارد؛ البته اگر چیزی باقی مانده باشد و در همان روز و ساعات اول جمعه سیاه، عمده کالاها به فروش نرسیده باشد. بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین نیز اولین دوشنبه را به عنوان سایبر ماندی Cyber Monday نامیده و تخفیف‌های خوبی روی خریدهای اینترنتی می‌دهند.
•    فروشگاه‌ها ممکن است یک سال تمام را صرف برنامه ریزی فروش جمعه سیاه خود کنند. آن‌ها از این روز به عنوان فرصتی برای ارائه موجودی‌های مازاد با قیمت پایین‌تر و خالی کردن انبارهای خود استفاده می‌کنند و برای اقلام فصلی، مانند تزئینات تعطیلات و هدایای معمولی تعطیلات هم تخفیف‌هایی ارائه می‌کنند.
•    عرضه کنندگان کالاها همچنین تخفیف‌های قابل‌توجهی بر روی اقلام پرطرفدار مثل تلویزیون، دستگاه‌های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی ارائه می‌کنند و از این طریق مشتریان بیشتری را جلب می‌کنند.
تاریخچه ای کوتاه و خواندنی از بلک فرایدی
جمعه سیاه در طول تاریخ خود، حوادث تلخ، شیرین و گاهی خنده داری را ثبت کرده است، چون خریداران در این روز شتاب عجیبی برای خرید دارند و ازدحام جمعیت در بسیاری از مواقع منجر به حوادثی می‌شود. به عنوان مثال، در جمعه سیاه سال ۱۹۸۳، مشتریان در فروشگاه‌های سراسر ایالات متحده برای خرید عروسک‌های Cabbage Patch Kids، اسباب‌بازی‌ محبوب آن سال، با هم درگیر شدند. یک کارگر در یک فروشگاه بزرگ در جمعه سیاه سال ۲۰۰۸ تا حد مرگ زیر پا گذاشته شد، زیرا انبوهی از خریداران پس از باز شدن درها به داخل هجوم آوردند، اما ابداع «جمعه سیاه» به چه زمانی برمی‌گردد و از چه تاریخی آغاز شد؟
•    نظریه اولیه این است که فروشگاه‌ها در تلاش برای تشویق به خرید تعطیلات با شور و هیاهوی بیشتر و جذب مشتریان بیشتر، شروع به ارائه تخفیفات و تبلیغات کردند. بر اساس شواهد تاریخی اولین باری که جمعه سیاه بعد از روز شکرگزاری برگزار شد، به دهه ۱۹۵۰ برمی‌گردد.
•    پلیس فیلادلفیا در این مقطع گزارش‌هایی را از انبوه مردمی که فردای روز شکرگزاری برای خرید به این شهر آمدند، ثبت کرد. براساس همین روایت تاریخی، نام جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی هم  توسط افسران پلیس فیلادلفیا گذاشته شده است.
•    در این روز خاص، فروشگاه‌های فیلادلفیا فروش با تخفیفات چشمگیر و رونمایی از تزئینات تعطیلات را شروع می‌کردند و علاوه بر آن، شهر نیز میزبان بازی فوتبال ارتش و نیروی دریایی در روز شنبه آخر هفته بود. در نتیجه، افسران پلیس موظف بودند برای مقابله با ازدحام مردم در شیفت‌های ۱۲ ساعته کار کنند و اجازه نداشتند، در این روز مرخصی بگیرند.
•    با گذشت چند سال، افسران خسته، از این روز کاری مخوف به عنوان جمعه سیاه نام می‌بردند که این نام برای همیشه بر روی روز فروش بزرگ و تخفیفات بزرگتر باقی ماند.
•    البته درباره بلک فرایدی روایت‌های دیگر هم وجود دارد؛ مثلا می‌گویند فروشندگان از «جمعه سیاه» برای توصیف صف‌های طولانی و هرج و مرج عمومی که در آن روز با آن دست و پنجه نرم می‌کردند، استفاده می‌کردند. به هر حال این اصطلاح توسط پلیس یا فروشندگان، هر کدام که مطرح شده باشد، اشاره به روزی پر هیاهو و شلوغ دارد که بعد از فیلادلفیا به چند شهر مجاور مانند ترنتون و نیوجرسی هم گسترش یافت.
•    در اواسط ۱۹۹۰ جمعه سیاه دیگر به جشنی فراگیر در تمام ایالت متحده تبدیل شده بود که در کمپین‌های تبلیغاتی چاپی و تلویزیونی در سراسر ایالات متحده حضور داشت. در دهه ۲۰۰۰ هم جمعه سیاه رسماً بزرگترین روز خرید سال نامگذاری شد و حتی به کشورهای دیگر راه یافت. تا آن زمان، این عنوان به شنبه قبل از کریسمس تعلق داشت.
در سال ۲۰۱۱، والمارت Walmart به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعلام کرد که به جای باز کردن درهای خود در صبح جمعه، فروش خود را در عصر روز شکرگزاری آغاز خواهد کرد. این امر باعث ایجاد یک موج در میان سایر فروشگاه‌های بزرگ شد و دیگران هم به سرعت از آن پیروی کردند. امروز جمعه سیاه از یک روز طولانی‌تر است و معمولا یک آخر هفته را به خود اختصاص می‌دهد. طبق گزارش فدراسیون ملی خرده‌فروشی (NRF)، ۱۹۶.۷ میلیون مصرف‌کننده در ایالات متحده در تعطیلات آخر هفته ۲۰۲۲ خرید کرده‌اند که نزدیک به ۱۷ میلیون افزایش را نسبت به سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد.

بلک فرایدی چه تاریخی است؟

یکی دیگر از سوال‌های مهمی که باید به آن پاسخ داد، این است که بلک فرایدی کی هست ؛ جمعه سیاه جمعه بعد از روز شکرگزاری است. بلک فرایدی 2023 (black friday 2023  ) ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ معادل با جمعه ۳ آذر خواهد بود. این روز یعنی ۲۴ نوامبر، آغاز حراج بلک فرایدی است که عموما تا آخرین ساعات روز طول می‌کشد. از سوی دیگر، در سال‌های اخیر جمعه سیاه محدود به فروشگاه‌های حضوری نیست و در فروشگاه‌های آنلاین هم برنامه ریزی می‌شود، برای مثال بلک فرایدی آمازون آمار فروشی بیشتری از بسیاری از فروشگاه‌های واقعی ثبت می‌کند. در ایران نیز آریافیت بلک فرایدی را به صورت تمام و کمال و با تخفیف‌های عالی برگزار می‌کند.

بلک فرایدی (Black Friday) در کشورهای دیگر چگونه است؟

آمریکا محل تولد و شکل گیری بلک فرایدی است. جمعه سیاه در این کشور متولد شد، اما حالا دیگر سراسر دنیا را فرا گرفته است، چون مشتاقان خرید در تمام دنیا کم نیستند. بلک فرایدی در بعضی کشورها مثل کشورهای زیر تازه نفس است:
•    نیوزلند فروش جمعه سیاه را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و تا سال ۲۰۱۸ فهرست فروشگاه‌های بلک فرایدی را افزایش داد.
•    نروژ جمعه سیاه را در سال ۲۰۱۰ معرفی کرد. از آن زمان، آمار فروش در این روز به صورت سالانه رشد کرده است.
•    در مکزیک، بلک فرایدی نام دیگری دارد و به نام «ال بوئن فین» به معنای «آخر هفته خوب» شناخته می‌شود. از سال ۲۰۱۱، ال بوئن فین به یک تعطیلات ویژه آخر هفته در این کشور تبدیل شده است.
•    امارات نسخه مخصوص به خود را از جمعه سیاه انجام می‌دهد. این تخفیف‌ها در اصل به صورت آنلاین وجود دارد که به آن جمعه زرد می‌گویند.
•    در سال ۲۰۱۶ جمعه سیاه به یونان، اوکراین، بلژیک و لهستان هم رسید.
•    هند در جمعه سیاه شرکت می‌کند، اما آنها این روز را در تاریخی نزدیک به دوره جشن اکتبر خود که دیوالی در آن برگزار می‌شود، برنامه ریزی کرده‌اند.
در مقابل کشورهای بالا، بلک فرایدی بخش جدا نشدنی بعضی کشورهاست که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

بلک فرایدی کانادا

کانادا در برابر نفوذ جمعه سیاه به کشورش مقاومت زیادی نشان داد، اما در نهایت مجبور شد شکست را بپذیرد، چون کانادایی‌هایی که در نزدیکی مرز زندگی می‌کردند، برای استفاده از تخفیفات فوق‌العاده به ایالات متحده سفر می‌کردند. در نتیجه فروشگاه‌های کانادایی شروع به راه اندازی تخفیفات جمعه سیاه خود کردند تا کانادایی‌ها را از خروج از کشور برای خرید منصرف کنند. بلک فرایدی کانادا به طور رسمی از سال ۲۰۰۸ برگزار شد.

بلک فرایدی انگلستان

بریتانیا برای بیش از سه دهه از جمعه سیاه استقبال نکرد. با این حال، در سال ۲۰۱۰ زمانی که شرکت‌های آمریکایی حاضر در این کشور اقدام به برگزاری جمعه سیاه کردند، این مراسم در انگلستان هم شروع به گسترش کرد. تا سال ۲۰۱۰، جمعه سیاه در انگلستان اصطلاحی بود که نیروهای اورژانس و پلیس از آن استفاده می‌کردند؛ این اصطلاح به جمعه قبل از کریسمس اشاره داشت، چون  سرویس‌های اورژانس اضطراری را برای مقابله با افزایش حجم کار فعال می‌کردند، اما بعد از این سال، معنای این اصطلاح هم عوض شد. از آن زمان، این روز به روز مهمی برای خرید در بریتانیا تبدیل شده است، برای مثال در سال ۲۰۱۶، خرید جمعه سیاه ۱.۲۳ میلیارد پوند برای اقتصاد به ارمغان آورد که نسبت به سال ۲۰۱۵،  حدود دو درصد افزایش داشت.

بلک فرایدی فرانسه

فرانسه هنوز تا حدودی در حال پذیرش جمعه سیاه در فرهنگ خرید خود است. در سال ۲۰۱۴ فروشگاه‌های آمریکایی مانند آمازون و اپل بر روی برخی از محصولات تخفیف‌هایی ارائه کردند که تا 85٪ افزایش یافت. امروزه بسیاری از برندها و فروشگاه‌های فرانسوی در فروشگاه‌های آنلاین خود جمعه سیاه را برگزار می‌کنند. فرانسوی‌ها در تلاش هستند تا جمعه سیاه با نسخه خودشان را بسازند.

بلک فرایدی آلمان

آلمان نیز تصمیم گرفت جمعه سیاه را پذیرا شود، اما کمی آن را تغییر داد، بنا‌بر‌این به جای اینکه بلک فرایدی فقط یک روز باشد، به آن «هفته سیاه» و «خرید سیاه» می‌گویند، اما لزوماً شدت آن با جمعه سیاه در سایر نقاط جهان یکی نیست. برای شروع، ساعات کاری فروشگاه‌ها ثابت می‌ماند و اکثر فروشگاه‌ها نیز یکشنبه‌ها بسته هستند. از سوی دیگر، قیمت‌ها کاهش شدیدی نمی‌یابد؛ قطعا ارزان‌تر هستند، اما سطح کاهش قیمت‌ها به شدت کشورهایی مانند آمریکا نیست.

بلک فرایدی ترکیه

به واسطه حضور برندهای جهانی و برپایی بلک فرایدی، جمعه سیاه به کشور ترکیه هم رسیده و توسط برندهای ترکی و خارجی حاضر در این کشور برپا می‌شود. تاریخ بلک فرایدی در ترکیه مطابق با آمریکاست؛ هر چند در این کشور سنت شکرگزاری وجود ندارد، اما تاریخ بلک فرایدی ۲۰۲۳ ترکیه همان ۲۴ نوامبر یا جمعه سوم آذر خواهد بود. این حراج در کلیه شهرهای ترکیه برگزار خواهد شد، اما برای مثال جمعه سیاه در وان ترکیه به وسعت بلکه فرایدی در شهر بزرگی چون استانبول نخواهد بود.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ایران

سال‌هاست که جمعه سیاه به ایران هم رسیده است؛ هر چند به عنوان یک روز رسمی شناخته نمی‌شود، اما بسیاری از برندها این روز را با اعلام تخفیف‌ برپا می‌کنند. به دلیل، تازه بودن این اتفاق در ایران، تاریخ بلک فرایدی در ایران ثابت نشده و بسیاری از برندها، تاریخ خاص خودشان را برای حراج طوفانی اعلام می‌کنند، اما براساس تقویم جهانی این اتفاق، بلک فرایدی 1402 جمعه سوم آذرماه خواهد بود. برای پیگیری حراج بلک فرایدی در تهران یا سایر شهرهای ایران باید اخبار فروشگاه یا برند مورد نظر خود را پیگیری کنید.

چگونه در بلک فرایدی خرید موفقی داشته باشیم؟

اگر قصد دارید خرید موفقی در جمعه سیاه داشته باشید، بهتر است قبل از رسیدن این روز، فهرست دقیقی از آنچه را که می‌خواهید، تهیه کنید. از آنجایی که این خرید در ایران توسط آریافیت و به صورت اینترنتی برگزار می‎شود، بهتر است از قبل لینک محصولات دلخواه خود را داشته باشید و مواردی مثل سایز و رنگ را به ویژه در مورد پوشاک مد نظر بگیرید. این اطلاعات برای اینکه بتوانید به سرعت عمل کنید، ضروری است. از طرف دیگر حتما از قبل آریافیت را برای اعلام ساعت و روز شروع حراج بررسی کنید تا از تاریخ اعلام شده جا نمانید. در نهایت هم به خاطر داشته باشید که در مقابل انبوه محصولات حراج خورده، ابتدا موارد موجود در لیست ضروری خود را تهیه کنید و بعد از خرید این موارد، سراغ محصولات غیر ضروری دیگر بروید.

جمعه سیاه در آریافیت

در این مقاله خواندید که بلک فرایدی چه روزی است و در آن چه اتفاقی می‌افتد. اگر دوست دارید بلک فرایدی 1402 را به بهترین و راحت‌ترین شکل خود تجربه کنید، لازم نیست برای سفر برنامه ریزی کنید یا حتی از منزل بیرون بیایید؛ امسال هم جمعه سیاه در ایران به همت آریافیت برگزار می‌شود و شما این فرصت را دارید که بسیاری از کالاها را با تخفیفات خاص و ویژه در بلک فرایدی 2023 از آریافیت تهیه کنید. تنوع محصولات آریافیت در این روز بسیار زیاد خواهد بود و شما می‌توانید اقتصادی‌ترین خریدهای ممکن را تجربه کنید. آریافیت بهترین خریدهای بلک فرایدی (best buy black Friday  ) را برای شما فراهم، محصولات خریداری شده را ارسال کرده و درب منزل تحویل‌تان خواهد داد.